کار، آن فعالیتی است که انجام میدهیم نه آن جایی است که میرویم!

دوركاری رویكردی است كه در آن كاركنان می‌توانند به كمك فناوری‌های مختلف اطلاعات و ارتباطات بیرون از محل سازمان خود، در زمان دلخواه كارشان را انجام دهند و نتایج كار را به كارفرما یا مشتریان منتقل كنند. دوركاری الكترونیكی در واقع نوعی «سازمان كاری» است كه طی آن افراد به شكلی انعطاف‌پذیر، مستقل از مكان و زمان انجام کار ، در طول شبانه‌روز به انجام امور محوله می‌پردازند. سابقه دور کاری به اوایل دهه 1970 برمیگردد و هم زمان با telecommunication عبارت teleworking نیز وجود داشته است. در دنیای پیشرفته امروز دوركاری یكی از روش‌های مدرن كار كردن می‌باشد و با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فراگیر شدن امكانات بسیاری ازجمله اینترنت پر سرعت و ارزان، تلفن همراه ، تله‌کنفرانس، رایانه های پر قدرت شخصی و شبکه های بی‌سیم، به سرعت در حال توسعه و گسترش است و در واقع دوركاری الكترونیك با به‌كارگیری این پیشرفت‌ها در حوزه ICT ، مقرون به صرفه و امکان پذیر شده است. دوركاری (Teleworking) را در دوره های مختلف برای افزایش بهره‌وری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، كاهش آلودگی هوا، بهبود وضعیت ترافیک و هماهنگی بین ساعات زندگی و كار مورد توجه قرار داده‌اند ولی مزایای آن محدود به موارد مذکور نمیباشد و امکانات جدیدی با توسعه زیرساخت‌ها و گسترش کاربری فناوری‌اطلاعات به ‌طور روز افزون به آن اضافه میشود.

بکارگیری صحیح دورکاری میتواند امتیازات و مزایای بسیاری برای سازمانها به ارمغان آورد ولی توجه به این نکته لازم است که تکنولوژی تنها پیش نیاز راه‌اندازی و بکارگیری دورکاری در سازمانها نیست و ایجاد‌ فرهنگ دورکاری، تامین روابط انسانی افراد در سازمان و ایجاد روحیه همبستگی نیز ملاحظاتی ضروری هستند که احتیاج به صرف وقت، برنامه‌ریزی و تجربه بسیار دارد.

در ایران نیز آئین نامه «دور كاری» یا «كار در خانه» (TeleWorking) كارمندان دولت به منظور انجام وظایف محول شده بدون حضور فیزیكی كارمند واجد شرایط در محل كار سازمان خود توسط وزیران عضو كمیسیون امور اجتماعی و دولت الكترونیك در جلسه مورخ 89/03/30 با هدف افزایش بهره‌وری، انعطاف كاری و كاهش حجم رفت و آمد كارمندان دولت و اثرات جانبی آن تصویب ودر تاریخ 7 تیر ماه 89 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

سامانه دورکاری الکترونیکی فایلر

شركت ایران رایانه با ٢٥ سال سابقه حضور در تولید نرم ‌افزارهای کاربردی با احساس نیاز بازار انفورماتیک به سیستمهای مدیریت دورکاری با به‌کارگیری محصولات خود، اقدام به توسعه و تولید این سامانه نموده است. نگارش‌ سامانه دوركاری الكترونیكی فایلر با توجه به ابزارهای قدرتمندی همچون طراحی فرم ، موتور گردش كار ، موتور جستجوی پیشرفته و گزارش ساز پویا، پیاده سازی شده و به انجام رسیده است.

سیستم‌های نرم افزاری فایلر جهت طراحی و ایجاد بانك های اطلاعاتی و گروههای اسناد، برای نگهداری و طبقه بندی موضوعی انواع اطلاعات و اسناد تحت وب تولید گردیده است. این سیستمها با بهره گیری از تكنولوژی ASP.Net و Java5 امکان استفاده از تمام قابلیتهای کاربرد برنامه از راه دور و از طریق Web را فراهم آورده‌اند و طراحی سیستم با رویكرد BPM (مدیریت فرایندهای كاری) و همچنین بهره‌گیری از موتور گردش كار (Filer WorkFlow) می باشد . اکنون سازمانهایی که از این سیستم به صورت عملیاتی استفاده میکنند، می توانند در زمان کوتاهی با اضافه کردن این سامانه، نیازهای مدیریت دورکاری خود را برطرف نمایند.

یك سیستم دوركاری الكترونیكی می‌بایست امكانات تعریف معیار‌های سنجش، كارشناسان، سر تیم‌ ها و مدیران گروه‌ها با اختصاص حقوق دسترسی و شرح وظایف افراد را دارا باشد. هر فرد بر اساس فرآیند‌های تعریف شده، وظیفه محوله خود را در بازه زمانی مشخص انجام داده و در نهایت در پایان هر پروژه و یا دوره زمانی مشخص ارزیابی عملكردها جمع‌ آوری و به كارتابل الكترونیكی هر شخص ارسال می‌گردد. وجود یك گزارش ساز پویا كه کاملاً با سیستم دوركاری تهیه شده سازگاری داشته باشد، ابزار پر قدرتی برای کار مدیران سازمان، مدیران پروژه ، گروه و افراد سازمانها می‌باشد.

به طورکلی نیازهای عمده یك سیستم دوركاری شامل تنظیمات، عملیات، كنترل و ارزیابی بوده و به شرح موارد زیر است:

 • مدیریت پرونده های پرسنلی
 • تعریف گروههای كاری و زیر گروههای مربوط جهت ورود اطلاعات
 • كنترل مجوز دسترسی و عملیات به تفكیك اسناد و مدارك
 • تخصیص مجوزهای كاری كاربران تا جزئی‌‌ترین عملیات سیستم
 • استفاده از كلیه امكانات و قابلیت‌های سیستم تحت وب
 • ثبت و نگهداری كامل عملكرد كاربران سیستم با ذكر ساعت، نوع عملیات و امكان گزارش‌گیری از آن
 • گزارش‌ دهی پرسنل دوركار به سرپرست ‌ها و یا سر تیم مربوطه
 • گزارش‌ گیری تفصیلی از فعالیت‌های تائید شده كاربران
 • كنترل عملكرد كاربران بر روی هر سند
 • نمره دهی به عملكرد پرسنل دور كار توسط سرتیم از قبیل امتیاز ثابت، بهره‌وری، پروژه، فعالیت و ...
 • امكان ارزیابی عملكرد ماهیانه هر یك از پرسنل واحد دوركاری و ارسال فیش حقوقی
 • امكان امتیازدهی و تهیه گزارش های فعالیت‌های سازمان